W jaki sposób pobrać dziennik lekcyjny PDF?


Krok 1. Wybieramy typ dziennika – szkolny

blob1476705758256.jpeg


Krok 2. Następnie wybieramy klasę dla której będziemy generowali dziennik oraz okres klasyfikacyjny.

blob1476705766528.jpeg


UWAGA! Jest możliwość generowania dziennika tylko dla jednego z okresów klasyfikacyjnych, oraz można skorzystać z opcji włącz wybór grup – wtedy możemy wygenerować dziennik tylko dla konkretnej grupy uczniów.

Krok 3. Następnie możemy zaznaczyć jedną, lub więcej opcji dodatkowych przed wydrukiem dziennika:

blob1476705781808.jpeg


„Generuj stronę z pochwałami/uwagami”

Dziennik dodatkowo wygeneruje osobną stronę na pochwały/uwagi – strona ta będzie się znajdowała na końcu wygenerowanego dziennika.


„Wyświetl nauczyciela na stronie z pochwałami/uwagami”

Opcja wymaga uprzedniego włączenia opcji „generuj stronę z pochwałami/uwagami” – dodatkowo przy każdej pozycji pojawi się podpis nauczyciela który ją wstawił do dziennika.


„Pokazuj oceny ucznia skreślonego po dacie skreślenia”

System domyślnie nie będzie pokazywał żadnych ocen które zostały wstawione po dacie jego skreślenia – możemy włączyć tą opcję i wtedy pojawią się też oceny, które otrzymał już po skreśleniu.


„Ukryj puste kolumny ocen”

System domyślnie umieści w dzienniku na karcie z ocenami wszystkie kolumny z ocenami, niezależnie od stopnia uzupełnienia. Po włączeniu tej opcji, jeżeli w kolumnie nie ma jeszcze żadnej oceny, kolumna nie pojawi się w dzienniku.


„Nie pokazuj numerów PESEL uczniów”

Domyślnie system umieszcza wszystkie najważniejsze informacje o uczniu – również numer Pesel. Niektóre szkoły nie mają obowiązku przechowywania tego numeru w swoich dziennikach. Możemy wyłączyć numery tą opcją.


„Generuj strony z oceną opisową (dla wybranego roku szkolnego i okresu klasyfikacyjnego)”

W klasach szkoły podstawowej w których funkcjonuje edukacja wczesnoszkolna na koniec okresu klasyfikacyjnego pojawia się ocena opisowa. Powinna się ona też pojawić w dzienniku lekcyjnym. Zaznaczenie tej opcji spowoduje wygenerowanie dodatkowej karty dla każdego ucznia na którą zostaną przeniesione treści zawarte w zakładce Narzędzia -> Ocena opisowa okresowa, dla każdego okresu klasyfikacyjnego oraz roku szkolnego.


„Generuj strony z oceną opisową (dla wybranego roku szkolnego i okresu klasyfikacyjnego bez ostatniego okresu)”

Podobnie jak opcja powyżej zaznaczenie wygeneruje dodatkowe karty dla każdego z uczniów, z pominięciem karty na ostatni z okresów klasyfikacyjnych. W większości przypadków w szkołach funkcjonują dwa okresy – semestr pierwszy i drugi, a dodatkowo jest jeszcze rok szkolny. Po zaznaczeniu tej opcji wygeneruje się strona na semestr pierwszy i rok szkolny, a zostanie pominięta karta na semestr drugi.


„Ukryj zalecenia (dotyczy oceny opisowej)”

Opcja wymaga uprzedniego włączenia opcji „Generuj strony z oceną opisową”. Spowoduje brak treści na zalecenia.


„Nie generuj stron z zestawieniem ocen za ostatni okres klasyfikacyjny”

W większości przypadków w szkołach funkcjonują dwa okresy – semestr pierwszy i drugi, a dodatkowo jest jeszcze rok szkolny. Po zaznaczeniu tej opcji wygeneruje się strona na semestr pierwszy i rok szkolny, a zostanie pominięte zestawienie na semestr drugi.


„Nie uwzględniaj rozkładów uczniów skreślonych z innych klas”

Na kartę z rozkładami materiału system automatycznie pobierze wszystkie rozkłady wykorzystywane dla uczniów zapisanych do danej klasy – niezależnie od tego kiedy zostali zapisani. Po zaznaczeniu tej opcji system pominie rozkłady uczniów którzy zostali przeniesieni z klasy do klasy w trakcie roku i rozkłady z przedmiotów jakie mieli w tamtych klasach. Opcja istotna w przypadku dużych roszad w składzie klasy w trakcie roku szkolnego.


„Nie generuj strony z rozkładem materiału”

Pomija całkowicie kartę na rozkład materiału.


„Pokazuj nauczyciela wspomagającego”

W przypadku gdy do zajęć na planie lekcji dopiszemy drugiego nauczyciela to po zaznaczeniu tej opcji przy temacie pojawi się jego imię i nazwisko jako podpis - dodatkowo


„Bieżąca liczba tematów zrealizowanych z podstawy programowej zamiast nr. Lekcji na stronie z tematami”

Domyślnie na kartach z tematami pojawi się numer godziny lekcyjnej w danym dniu. Możemy zmienić numer godziny na numerację tematów z podstawy programowej. Numerację można też sprawdzić w zakładce Narzędzia -> Realizacja tematów.


„Na karcie ocen nie generuj nazwisk nauczycieli, którzy są przypisani do zajęć, a nie dodali ocen”

W przypadku gdy nauczyciel chodzący do klasy sporadycznie na zastępstwa nie dodaje ocen należy zaznaczyć tą opcję aby nie pojawiało się jego nazwisko na karcie z ocenami z tego przedmiotu.


„Osobny plan lekcji w każdym okresie klasyfikacyjnym”

System domyślnie generuje kartę na plan lekcji na jeden okres klasyfikacyjny. Można włączyć tą opcję tak aby system automatycznie utworzył osobne plany lekcji na każdy z okresów klasyfikacyjnych.


„Nie pokazuj podpisów nauczycieli przy lekcjach odwołanych”

Domyślnie system przy lekcji odwołanej umieszcza imię i nazwisko nauczyciela – jeżeli nie chcemy podpisu należy zaznaczyć tą opcję.


„Podpis opiekuna innego wydarzenia przy zajęciach odwołanych z powodu utworzenia tego wydarzenia”

W przypadku wydarzeń specjalnych i lekcji odwołanych, system domyślnie pokazuje podpis nauczyciela który w wyniku wprowadzenia wydarzenia specjalnego w danym dniu miał odwołane zajęcia, a nie nauczyciela który to wydarzenie prowadził. Możemy zmienić wyświetlanie podpisu za pomocą zaznaczenia tej opcji.


„Skrócone nazwy przedmiotów w Realizacji programu nauczania”

Opcja przydatna w szkołach technicznych i zawodowych w przypadku bardzo długich nazw przedmiotów.


„Generuj tematy blokowe i dnia na karcie realizacji tygodniowego planu nauczania”

Bardzo istotna opcja dla szkół podstawowych które w klasach młodszych korzystają z blokowego uzupełniania tematów. System zmienia kształt karty z tematami na dany tydzień – dochodzą tematy bloku oraz dnia, a także pod każdym z tygodni podsumowanie czasów realizacji poszczególnych edukacji wchodzących w skład bloku. Przy generowaniu dziennika dla klas 1-3 opcja powinna być domyślnie włączona.


„Uwzględniaj zajęcia nieliczone do statystyk”

Na planie lekcji możemy oznaczyć godzinę lekcyjną parametrem „nie licz do statystyk”. Powoduje on że zajęcia wygenerują się w dzienniku lekcyjnym, jednak frekwencja uzupełniona na nich nie będzie się zliczała do zestawień frekwencji.


„Uwzględniaj zajęcia z różnych szkół”

Domyślnie system przy generowaniu dziennika PDF bierze wszystkie grupy do których są zapisani uczniowie w obrębie danej szkoły. Nie są brane lekcje które odbywają się w grupach znajdujących się poza szkołą dla której generujemy dziennik. Jeżeli stworzyliśmy w systemie grupy międzyoddziałowe międzyszkolne (uczniowie technikum i liceum razem) to należy tą opcję zaznaczyć.


„Generuj plan lekcji bez numeracji”

Domyślnie system pobiera na kartę z planem lekcji sztywne widełki czasowe ustawione w zakładce administracja -> godziny zajęć. Po włączeniu tej opcji system pobierze dokładny czas każdej lekcji wynikający z ustawień na planie lekcji. Opcja powinna zostać włączona jeżeli korzystamy z dowolnych przedziałów czasowych lekcji na planie zajęć (opcja często wykorzystywana w przypadku szkół muzycznych oraz przedszkoli).


„Zestawienie stanu uczniów z dnia”

W dzienniku znajduje się karta z zestawieniem wyników klasyfikacji uczniów z konkretnego dnia roku szkolnego. Możemy tutaj ustalić jaki dzień ma być brany do tego zestawienia.


„Uczniowie skreśleni”

Możemy ustalić jakie dane mają być brane w przypadku uczniów skreślonych z klasy. Możemy wybrać pomiędzy trzema opcjami:

 - Pokazuj wszystkie dane ucznia, również sprzed daty dodania – pobierze wszystkie dane ucznia, również dane które mogły się pojawić zanim dany uczeń został dopisany do tej klasy (przykład, mamy ucznia skreślonego który znajduje się w nowej klasie, chodził do naszej klasy, ale wcześniej chodził do jeszcze innej klasy– system pobierze wszystkie dane z naszej klasy oraz z tej w której był jeszcze wcześniej).

- Nie pokazuj danych ucznia skreślonego po dacie jego skreślenia – pobierze dane ucznia tylko od czasu jego zapisania do czasu jego skreślenia (przykład, mamy ucznia skreślonego który chodził do naszej klasy, ale wcześniej chodził do jeszcze innej klasy – system pobierze dane tylko z naszej klasy).

- Pokazuj dane ucznia od daty dodania do klasy – pobierze dane ucznia od czasu jego dodania do klasy i dalej (przykład, mamy ucznia skreślonego który chodził do naszej klasy, ale wcześniej chodził do jeszcze innej klasy – system pobierze wszystkie dane zarówno z naszej klasy, jak i z nowej do której jest dopisany aktualnie).

Po zaznaczeniu opcji dodatkowych przechodzimy dalej . Kolejny ekran umożliwia wygenerowanie dzienniki oraz odczytanie ostatniej wygenerowanej kopii dziennika niezależnie od tego, z jakim rezultatem zakończyła się ostatnia taka operacja.

blob1476705791657.jpeg