Jak przygotować w dzienniku MobiReg oddziały przedszkolne?
Krok 1. Na początku należy utworzyć nowy poziom nauczania w zakładce Administracja -> Grupy. Wybieramy poziom nauczania „0” i polecam zmienić nazwę grupy, np. na „Oddział przedszkolny”
Krok 2. Następnie wprowadzamy Klasy – nazwy są dowolne
Krok 3. Po dodaniu widok będzie się prezentował na przykład w ten sposób (oczywiście trzeba będzie jeszcze do tych grup dodać uczniów – ręcznie lub za pomocą importu z pliku):
Krok 4. Proszę pamiętać o powiązaniu klas z semestrami w zakładce Administracja -> grupy i okresy czasowe:
Krok 5. Musimy stworzyć nowe przedmioty, które wchodzą w skład bloku przedszkolnego (podobnie jak w przypadku klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej). Nowe przedmioty tworzymy w zakładce Administracja -> przedmioty. Na początek należy dodać przedmiot główny, który będzie wprowadzony na planie lekcji:
Krok 6. Następnie tworzymy przedmioty wchodzące w skład Edukacji przedszkolnej – jest to proces opcjonalny – pozwoli to na ustalenie, podobnie jak w przypadku edukacji wczesnoszkolnej czasów poszczególnych przedmiotów wchodzących w jej skład. Przykładowo możemy stworzyć takie przedmioty jak „Zabawa”, „Zajęcia dydaktyczne”, „Zajęcia ruchowe”, „Czynności opiekuńcze”. Tak jak utworzymy listę, takie pozycje będą wchodziły w grupę edukacji przedszkolnej.
Krok 7. Następnie tworzymy grupę przedmiotów edukacji przedszkolnej. W tym celu korzystamy z przycisku „zarządzanie grupami” który znajduje się obok tworzenia przedmiotów. W nowej stronie korzystamy z przycisku „Utwórz grupę” i uzupełniamy pola nazwa oraz przedmiot wiodący – kluczowe to aby wybrać przedmiot znajdujący się w planie lekcji w tych grupach – w naszym przypadku jest to „Edukacja przedszkolna”:
Krok 8. Następnie do utworzonej grupy „Oddział Przedszkolny”, należy dopisać wszystkie przedmioty które będą wchodzić w jej skład, np. „Zabawa” itd.
Krok 9. Kolejnym istotnym krokiem jest włączenie możliwości ustawienia lekcji na planie których przedziały czasowe odbiegają od tych stosowanych w pozostałych oddziałach szkoły. W tym celu wchodzimy do zakładki Administracja -> Ustawienia systemu. Należy włączyć zarówno opcję tematów blokowych, jak i dowolnych przedziałów zajęć:
Krok 10. Teraz można już odwiedzić plan lekcji i rozpocząć wprowadzanie zajęć. Klikamy w miejscu w którym chcemy wprowadzić pierwszą z lekcji dla oddziału przedszkolnego – po kliknięciu możemy ustalić dowolne przedziały czasowe (koniec i początek zajęć) za pomocą suwaka:
Krok 11. Ważne też aby przedmiot w planie ustawić taki sam jak przedmiot wiodący w grupach przedmiotów które ustaliliśmy poprzednio – w naszym przypadku jest to „Edukacja przedszkolna”:
Krok 12. Gotowy plan lekcji na dany dzień może wyglądać przykładowo w ten sposób (naturalnie w planie mogą się znajdować inne przedmioty takie jak religia, język obcy itd. – należy jednak pamiętać że podobnie jak w przypadku klas 1-3 szkoły podstawowej nauczyciele tych przedmiotów nie będą mieli dostępu do wpisania tematu bloku, tematu dnia i czasów trwania poszczególnych zajęć wchodzących w skład edukacji przedszkolnej – będą uzupełniali tylko i wyłącznie swoje zajęcia z przedmiotu:
Krok 13. Wszystko jest już gotowe do korzystania z dziennika w oddziale przedszkolnym. Proszę pamiętać że można też korzystać z karty z ocenami, na którą można wprowadzać nie tylko oceny szkolne, ale również dowolne skale z ocenami – np. obrazki, buźki, uśmieszki – więcej na ten temat w instrukcji dotyczącej skal ocen. Na koniec warto pamiętać że przed generowaniem Dziennika PDF z zakładki zestawienia należy koniecznie zaznaczyć następujące opcje: